Dell Latitude 7430 Core i7 12th Gen , 16GB ,512GB NVME, 14″ FHD IPS LED, Windows 11 Pro
₨105000
Core i7 12th Gen/16GB RAM/512GB NVME/14″ FHD IPS LED/Windows 11 Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 12th Gen/16GB RAM/512GB NVME/14″ FHD IPS LED/Windows 11 Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Model | Latitude 7430 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 12th Generation |
| Processor Speed | 1265U Core i7 1.8GHz With Turbo Boost 4.8GHz (Total 10 Cores) |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | LPDDR 4 3200MHz |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| Super Speed USB 3.2 | 1 Port |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Model | Latitude 7430 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 12th Generation |
| Processor Speed | 1265U Core i7 1.8GHz With Turbo Boost 4.8GHz (Total 10 Cores) |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | LPDDR 4 3200MHz |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| Super Speed USB 3.2 | 1 Port |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
