Dell Precision 5570 Core i7 12th Gen 12800H, 32GB DDR5, 1TB NVME, NVidia Quadro RTXA2000 8GB DDR6, 15.6″ 4K+ Touch Screen IPS LED, Windows 11Pro
₨310000
Core i7 12th Gen 12800H, 32GB DDR5, 1TB NVME, NVidia Quadro RTX2000 8GB DDR6, 15.6″ 4K+ Touch Screen IPS LED, Windows 11Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Operating system
Brings power to your prowess
Up to 12th Gen Intel Core i9 | 8GB NVIDIA RTX A2000 graphics | Up to 64GB of 4800MHz DDR5 memory | Up to 8TB of storage
Dell Optimizer for Precision
Our built-in AI platform learns how you work and adapts to create a smarter, more personalised experience.
*Not all Dell Optimizer for Precision features are available on every Precision workstation.
Design and create your masterpieces
• Design – 2D, 3D CAD
• Retail floor design and layout
• Education
• Web design
• Music production
Security you can count on
The fingerprint readerbuilt into the power button uses biometrics to log you in quickly and ensures that only you have access to your sensitive data and private work.
Chassis intrusion sensoridentifies when the chassis or BIOS have been compromised.
Stay Secure, Be Productive
Start secure. Stay Secure. Organisations report a 58% drop in security incidents with Windows 11 Pro devices.
Windows 11 Pro devices help you simplify your workday and improve productivity. Switch seamlessly between locations. Blaze through your to-do list with AI-powered multitasking, features to get organised in a snap, and performance to speed demanding workloads to completion 42% faster on average.
Ports & Slots
2. Full-sized SD card reader
3. Universal audio port
5. (2) Thunderbolt 4.0 Type-C port (1x Power Delivery)
Dimensions & Weight
Rear Height: 11.64 mm (0.56 in.)
2. Width: 344.40 mm (13.56 in.)
3. Depth: 230.30 mm (9.07 in.)
Resources
Dell Technologies is committed to compliance with the laws and regulations in each country into which the company ships our products. Dell products are designed and tested to meet the appropriate worldwide standards for Product Safety, Electromagnetic Compatibility, Ergonomics, and other regulatory compulsory requirements when used for their intended purpose.
In addition, Dell products are developed with design for environment in mind. Our environmental stewardship program drives conservation of product energy consumption, develops methods to reduce or eliminate materials for disposal, prolongs product life span, and provides effective and convenient equipment recovery solutions.
For More Information:
Dell Regulatory Compliance
Dell and the Environment
Product Safety & Environmental Datasheets
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell Precision Workstation |
| Model | Precision 5570 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 12th Generation |
| Processor Speed | 12800H Core i7 2.4GHz With Turbo Boost 4.8GHz( Total 14 Cores, 20 Threads) |
| Processor Cache | 24MB Smart Cache |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch 4K+ Touch Screen IPS 500NITS LED |
| Screen Resolution | UltraSharp 4K UHD+ (3840 x 2400), Touch, InfinityEdge, HDR 400, 500-nit, 100% sRGB |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 32GB |
| Ram Type | DDR 5 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 1TB Gen4 NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro RTX A2000 |
| Graphics Card Memory | 8GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | HP TrueVision HD IR camera with integrated dual array digital microphone |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB Type C | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C™ port with DisplayPort™, 2 Thunderbolt 4 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell Precision Workstation |
| Model | Precision 5570 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 12th Generation |
| Processor Speed | 12800H Core i7 2.4GHz With Turbo Boost 4.8GHz( Total 14 Cores, 20 Threads) |
| Processor Cache | 24MB Smart Cache |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch 4K+ Touch Screen IPS 500NITS LED |
| Screen Resolution | UltraSharp 4K UHD+ (3840 x 2400), Touch, InfinityEdge, HDR 400, 500-nit, 100% sRGB |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 32GB |
| Ram Type | DDR 5 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 1TB Gen4 NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro RTX A2000 |
| Graphics Card Memory | 8GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | HP TrueVision HD IR camera with integrated dual array digital microphone |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB Type C | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C™ port with DisplayPort™, 2 Thunderbolt 4 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
