Lenovo Thinkpad E14 G4 AMD Ryzen 5 5625U, 16GB, 256GB SSD, 14″ FHD LED, Windows 11 Pro
₨110000₨105000
AMD Ryzen 5 5625U , 16GB, 256GB NVME SSD, 14″ FHD LED, Windows 11 Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
AMD Ryzen 5 5625U , 16GB, 256GB NVME SSD, 14″ FHD LED, Windows 11 Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad E14 G4 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Processor Speed | 5625U AMD Ryzen 5 2.3GHz With Turbo Boost 4.3GHz 6 Cores, 12 Threads) |
| Processor Cache | 16MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | AMD / ATI Graphics |
| Graphics Card Details | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
| Super Speed USB 3.2 | 1 Port |
| USB Type C | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C™ port with DisplayPort™ |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad E14 G4 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Processor Speed | 5625U AMD Ryzen 5 2.3GHz With Turbo Boost 4.3GHz 6 Cores, 12 Threads) |
| Processor Cache | 16MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | AMD / ATI Graphics |
| Graphics Card Details | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
| Super Speed USB 3.2 | 1 Port |
| USB Type C | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C™ port with DisplayPort™ |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
