Dell Precision 5550 Core i7 10th Gen, 32GB, 512GB SSD, NVidia Quadro T1000 4GB, 15.6″ 4K+ Touch Screen IPS LED, Win 11Pro
₨200000
Core i7 10th Gen 10850H, 32GB RAM, 512GB NVME SSD, NVidia Quadro T1000 4GB, 15.6″ 4K+ Touch Screen IPS LED, Windwos 11Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 10th Gen 10850H, 32GB RAM, 512GB NVME SSD, NVidia Quadro T1000 4GB DDR6, 15.6″ 4K+ Touch Screen IPS LED, Windwos 11Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell Precision Workstation |
| Model | Precision 5550 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 10th Generation |
| Processor Speed | 10850H Core i7 2.7GHz Turbo Boost 5.1GHz 6 Cores |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch Multitouch Edge to Edge Glass |
| Screen Resolution | 3840*2400 4K+ IPS |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 32GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro T1000 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB Type C | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C™ port with DisplayPort™, 2 Thunderbolt™ 3 with Power Delivery and DisplayPort |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell Precision Workstation |
| Model | Precision 5550 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 10th Generation |
| Processor Speed | 10850H Core i7 2.7GHz Turbo Boost 5.1GHz 6 Cores |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch Multitouch Edge to Edge Glass |
| Screen Resolution | 3840*2400 4K+ IPS |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 32GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro T1000 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB Type C | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C™ port with DisplayPort™, 2 Thunderbolt™ 3 with Power Delivery and DisplayPort |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
