Lenovo Ideapad 3 Core i5 11th Gen, 8GB, 256GB SSD, 15.6″ FHD LED
₨79000
Intel Core i5 11th Gen/8GB/256GB SSD/15.6″ FHD LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i5 11th Gen/8GB/256GB SSD/15.6″ FHD IPS LED
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ideaPad |
| Model | Ideapad 3 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 11th Generation |
| Processor Speed | 1135G7 Intel® Core™ i5 2.4GHz (up to 4.2 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 8 MB L3 cache, 4 cores) |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 36GB |
| SSD | 256GB NVME |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
| Super Speed USB 3.2 | 2 Ports |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ideaPad |
| Model | Ideapad 3 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 11th Generation |
| Processor Speed | 1135G7 Intel® Core™ i5 2.4GHz (up to 4.2 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 8 MB L3 cache, 4 cores) |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 36GB |
| SSD | 256GB NVME |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
| Super Speed USB 3.2 | 2 Ports |
