Dell Inspiron 16 Plus 7640 Core Ultra 7 155H, 32GB DDR5, 1TB NVME, 16″ FHD+ IPS LED, Win 11
₨250000
Core Ultra 7 155H, 32GB DDR5, 1TB Gen4 NVME, Intel ARC Graphics, 16″ FHD+ IPS LED, Windows 11
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core Ultra 7 155H, 32GB DDR5, 1TB Gen4 NVME, Intel ARC Graphics, 16″ FHD+ IPS LED, Windows 11
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 16 Plus 7640 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 155H Core Ultra 7 3.8GHz With Turbo Boost 4.9GHz (Total 16 Cores, 24 Threads) |
| Processor Cache | 24MB Smart Cache |
DISPLAY | |
| Screen Size | 16" |
| Screen Resolution | 1920*1200 FHD+ IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 32GB |
| Ram Type | LPDDR5 on board |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 1TB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Arc™ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Webcam | Yes FHD Camera |
| HDMI | Yes |
| Super Speed USB 3.2 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 16 Plus 7640 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 155H Core Ultra 7 3.8GHz With Turbo Boost 4.9GHz (Total 16 Cores, 24 Threads) |
| Processor Cache | 24MB Smart Cache |
DISPLAY | |
| Screen Size | 16" |
| Screen Resolution | 1920*1200 FHD+ IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 32GB |
| Ram Type | LPDDR5 on board |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 1TB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Arc™ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Webcam | Yes FHD Camera |
| HDMI | Yes |
| Super Speed USB 3.2 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
