Lenovo Thinkpad P50 Workstation Xeon E3-1535M V5, 16GB, 512GB SSD, NVidia M2000M 4GB, 15.6″ FHD IPS LED
₨90000
Xeon E3-1535M V5, 16GB, 512GB SSD, NVidia M2000M 4GB, 15.6″ FHD IPS LED, Windows 11 Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Xeon E3-1535M V5, 16GB, 512GB SSD, NVidia M2000M 4GB, 15.6″ FHD IPS LED, Windows 11 Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Thinkpad Workstation |
| Model | Thinkpad P50 Mobile Workstation |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Intel Xeon |
| Processor Speed | E3-1535M v5 Xeon 2.9GHz with Turboboost 3.8GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 128GB |
| SSD | 512GB |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro M2000 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Mini Display + HDMI Port |
| USB 3 | 4 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Thinkpad Workstation |
| Model | Thinkpad P50 Mobile Workstation |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Intel Xeon |
| Processor Speed | E3-1535M v5 Xeon 2.9GHz with Turboboost 3.8GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 128GB |
| SSD | 512GB |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro M2000 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Mini Display + HDMI Port |
| USB 3 | 4 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
