Lenovo Thinkpad P14s G4 Mobile Workstation Core i7 13th Gen, 16GB, 512GB, 14″ FHD IPS LED, Win11 Pro
₨260000
Core i7 13th Gen 1360P, 16GB DDR5, 512GB NVME SSD, 14″ FHD IPS LED, Windows 11Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 13th Gen 1360P, 16GB DDR5, 512GB NVME SSD, 14″ FHD IPS LED, Windows 11Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Thinkpad Workstation |
| Model | Thinkpad P14s |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | Two Years International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 13th Gen |
| Processor Speed | 1360P Core i7 2.2GHz With Turboboost 5.0GHz (Total 12 Cores, 16 Threads) |
| Processor Cache | 18MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1920*1200 FHD+ IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR 5 |
| Max Ram | 48GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| Super Speed USB 3.2 | 2 Ports |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Thinkpad Workstation |
| Model | Thinkpad P14s |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | Two Years International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 13th Gen |
| Processor Speed | 1360P Core i7 2.2GHz With Turboboost 5.0GHz (Total 12 Cores, 16 Threads) |
| Processor Cache | 18MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1920*1200 FHD+ IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR 5 |
| Max Ram | 48GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| Super Speed USB 3.2 | 2 Ports |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ 4 with USB4™ Type-C® 40Gbps |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
