Dell Inspiron 3567 Core i5 7th Gen Touch Screen
₨67000
Intel Core i5 2.5GHz 7th Gen/8GB/256GB SSD/DVD Super/Cam/15.6″ FHD Touch Screen LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i5 2.5GHz 7th Gen/8GB/256GB SSD/DVD Super/Cam/15.6″ FHD Touch Screen LED
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| OS Version | Ubuntu |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 7th Generation |
| Processor Speed | 7200U Core i5 2.5GHz upto 3.1GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| OS Version | Ubuntu |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 7th Generation |
| Processor Speed | 7200U Core i5 2.5GHz upto 3.1GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
