Lenovo Ideapad 110 Core i3 6th Gen
₨48000
Intel Core i3 2GHz6th Gen/4GB/500GB/DVD Super/Cam/15.6″ HD LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i3 2GHz6th Gen/4GB/500GB/DVD Super/Cam/15.6″ HD LED
Lenovo Ideapad 110 Core i3 6th Gen price in Pakistan
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ideaPad |
| Model | Ideapad 110 |
| Warranty | 1 Year Local and International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i3 6th Generation |
| Processor Speed | 6006U Core i3 2GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 520 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ideaPad |
| Model | Ideapad 110 |
| Warranty | 1 Year Local and International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i3 6th Generation |
| Processor Speed | 6006U Core i3 2GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 520 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
