Dell Inspiron 5568
₨50000
Intel Core i3 2.3GHz 6th Gen/4GB/500GB/Cam/15.6″ FHD X360 Touch Screen LED/Win 10
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i3 2.3GHz 6th Gen/4GB/500GB/Cam/15.6″ FHD X360 Touch Screen LED/Win 10
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i3 6th Generation |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 520 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i3 6th Generation |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR3L |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 520 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB 3 | 2 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
