Dell Precision 3520 Mobile Workstation Core i5 7th Gen, 16GB, 256GB SSD, NVidia 2GB, 15.6″ FHD
₨86000
Core i5 7th Gen Quad Core/16GB RAM/256GB NVME SSD/NVidia Quadro 2GB/15.6″ FHD LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details

As sharp as your mind
Built to perform: New 7th Gen Intel® Core™ i5, i7 and Xeon® processors extract powerful performance from your most demanding professional applications, so you can achieve even more in less time.
Enhanced memory speeds: Memory speeds of up to 2400MHz boost 3D imaging, rendering, and other memory intensive applications to its maximum potential.
Robust graphics: Master any visualization challenge in no time with the new NVIDIA® Quadro® M620 graphics card featuring 2GB of memory.

Improve productivity with Dell Precision Optimizer

Keep your ideas in motion
Prolonged productivity: The 68Whr 4-cell battery and optional 6-cell 92Whr battery so you can stay productive on the job no matter where you need to be.
Fit for your lifestyle: Designed with cable docking, the smaller, more compact workstation weighs in at less than 5 pounds. Now you can carry your large projects anywhere.

Small design. Powerful performance.

Your work can count on it

Ports & Slots

Dimensions & Weight
Weight: Starting at 4.79 pounds with a 4-cell battery and HD non-touch panel

| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell Precision Workstation |
| Model | Precision 3520 |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 7th Generation |
| Processor Speed | 7300HQ Core i5 2.5GHz upto 3.5GHz |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 256GB NVME |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro M620M |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | Yes |
| USB 3 | 3 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell Precision Workstation |
| Model | Precision 3520 |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 7th Generation |
| Processor Speed | 7300HQ Core i5 2.5GHz upto 3.5GHz |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 256GB NVME |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro M620M |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | Yes |
| USB 3 | 3 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
