Dell Inspiron G15 5511 Gaming Laptop Core i5 11260H, 16GB, 256GB SSD, NVidia GTX3050 ,15.6″ FHD IPS LED
₨215000
Core i5 11260H /16GB/256GB SSD/NVidia RTX 3050 4GB/15.6″ FHD IPS LED/Windows 11
people are viewing this right now
Out of stock
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron G15 5511 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | One Month Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 11th Generation |
| Processor Speed | 11260H Core i5 2.6GHz With Turbo Boost 4.4GHz 6Cores |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Geforce RTX 3050 With 4GB DDR6 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 2 Ports |
| Super Speed USB 3.2 | 1 Port |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
