HP Elitebook 1030 G3 Core i7 8th Gen, 16GB, 512GB SSD, 13.3″ FHD IPS Touch Screen X360 LED
₨115000
Core i7 8th Gen, 16GB RAM, 512GB SSD, 13.3″ FHD IPS Touch Screen X360 LED, Windows 11
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i7 8th Gen, 16GB RAM, 512GB SSD, 13.3″ FHD IPS Touch Screen X360 LED, Windows 11
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP. EliteBook |
| Model | Elitebook X360 1030 G3 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 8th Generation |
| Processor Speed | 8550U Core i7 1.8GHz upto 4.0GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 1 Port |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ 3 with Power Delivery and DisplayPort |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP. EliteBook |
| Model | Elitebook X360 1030 G3 |
| OS Version | Windows 11 |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 8th Generation |
| Processor Speed | 8550U Core i7 1.8GHz upto 4.0GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 1 Port |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ 3 with Power Delivery and DisplayPort |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
