HP Elite x2 1013 G3 Tablet Core i5 8th Gen , 16GB RAM, 256GB SSD,
₨83000
Out of stockpeople are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i5 8th Gen/16GB/256GB SSD/13″ QHD+ IPS Touch Screen LED/Win 10
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP. EliteBook |
| Model | Elite X2 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8350U Core i5 1.7GHz upto 3.6GHz With Vpro Technology |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13 inch IPS WLED Touch screen with Corning Gorilla Glass 5 |
| Screen Resolution | 3000 * 2000 IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | LPDDR 3 2133 MHz On Board |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB 3 | 1 Port |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP. EliteBook |
| Model | Elite X2 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8350U Core i5 1.7GHz upto 3.6GHz With Vpro Technology |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13 inch IPS WLED Touch screen with Corning Gorilla Glass 5 |
| Screen Resolution | 3000 * 2000 IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | LPDDR 3 2133 MHz On Board |
| Max Ram | 16 GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB 3 | 1 Port |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
