Lenovo Yoga 730 Core i5 8th Gen, 8GB, 256GB SSD, 13.3″ FHD IPS Touch Screen X360 LED
₨105000
Lenovo Yoga 730 – Core i5 8th Gen, 8GB, 256GB SSD, 13.3″ FHD IPS Touch Screen X360 LED, Windows 10
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Lenovo Yoga 730 – Core i5 8th Gen, 8GB, 256GB SSD, 13.3″ FHD IPS Touch Screen X360 LED
Blaze a trail

Ever more chic
Shown with a pen. Pen available separately.
Premium and portable

Everything you do, better and faster
*Software and workloads used in performance tests may have been optimized for performance only on Intel® microprocessors. Performance tests are measured using specific computer systems, components, software, operations, and functions. Any change to any of those factors may cause the results to vary.

Fast and secure
Log in to your Yoga 730 and make secure payments through PayPal with just one touch of your finger via Windows Hello. Wrapped in three layers of on-device security, you will never have to worry about passwords. Rest easy.
More than just connectivity
*Connecting to a display requires a USB-C to HDMI or DisplayPort cable, depending on the display interface. Connecting up to 2 displays requires compatible hub/extenders.
Speak to Cortana from across the room

Life in high-def
360° sound
screen, the Yoga 730 displays movies, videos, and Skype calls in clear high-definition. With 300 nits brightness, you’ll see every detail.
Lenovo Yoga 730 Laptop vs HP Pavilion x360 14-cd0056TX Laptop
Detailed Comparison of Lenovo Yoga 730
Display comparison
Lenovo Yoga 730 Laptop has a screen size of 13.3 inches which falls short of the HP Pavilion x360 14-cd0056TX Laptop’s 14-inch screen. Lenovo Yoga 730 Laptop has a Screen type whereas HP Pavilion x360 14-cd0056TX Laptop has a Full HD LED Backlit IPS Multi-Touch BrightView Display (Supports Active Stylus Pen) Screen type. Lenovo’s laptop has a display density of 166 PPI & HP’s laptop has only a 157 PPI display density
Memory Comparison
HP Pavilion x360 14-cd0056TX Laptop’s larger 12 GB RAM is better for playing games and all with respect to Lenovo Yoga 730 Laptop’s lower 8 GB RAM. And both have the same HDD.
Processor Comparison
First Laptop has an Intel Core i5-8250U processor whereas the second laptop has an Intel Core i7 8th Gen 8550U. HP Pavilion x360 14-cd0056TX Laptop has a greater CPU Clock Speed in comparison to the Lenovo Yoga 730 Laptop’s clock speed.
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo Yoga |
| Model | Lenovo Yoga 730 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8250U Core i5 1.6GHz upto 3.4GHz |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | LPDDR3 SDRAM 1866MHz (on board) |
| Max Ram | 8GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB 3 | 1 Port |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ 3 with Power Delivery and DisplayPort |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo Yoga |
| Model | Lenovo Yoga 730 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8250U Core i5 1.6GHz upto 3.4GHz |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | LPDDR3 SDRAM 1866MHz (on board) |
| Max Ram | 8GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | HDMI Out Through Type C Port |
| USB 3 | 1 Port |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ 3 with Power Delivery and DisplayPort |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
