HP 14-DQ5007NIA Core i5 12th Gen, 8GB, 512GB SSD, 14″ HD LED
₨132000
Intel Core i5 12th Gen/8GB/256GB/15.6″ HD LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
HP 14-DQ5007NIA – Intel Core i5 12th Gen/8GB/512GB/14″ HD LED
Thin and light with a micro-edge display
Super-portable with a lightweight design and a more comfortable view on a flicker-free*, micro-edge display.
Reliable performance for every day
Perform daily tasks with ease thanks to your laptop’s Intel® Core™ Processor* and abundant storage.
Stay connected with a long battery life
The long battery life* and HP Fast Charge 6 technology let you work, watch, and stay connected all day.
A thin and dependable laptop for your everyday needs
Anti-glare panel
Enjoy the sun and your favorite content with this anti-glare panel. Non-reflective and low gloss means you’ll get less glare while you’re outside.
Keyboard keycaps contain post-consumer recycled plastic
We’re bringing a more sustainable design to our keyboards by using keycaps made with post-consumer recycled plastic.
PCIe SSD storage
Boot up in seconds with lightning fast speed with up to 256 GB PCIe SSD storage.
Wi-Fi 5 (1×1) & Bluetooth® 4.2 (802.11a/b/g/n/ac)
Stay connected to Wi-Fi and to Bluetooth® accessories with wireless technology.
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP 14 |
| Model | HP 14-DQ5007NIA |
| OS Version | MS DOS |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 12th Generation |
| Processor Speed | 1235U Core i5 with Turbo Boost 4.4GHz 10 Cores |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP 14 |
| Model | HP 14-DQ5007NIA |
| OS Version | MS DOS |
| Warranty | 1 Year International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 12th Generation |
| Processor Speed | 1235U Core i5 with Turbo Boost 4.4GHz 10 Cores |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Lan | No |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | No |
