Dell Precision 7730, Intel Xeon E-2176M, 64GB, 512GB SSD, NVidia P5200 16GB, 17.3″ FHD LED
₨230000
Intel Xeon E-2176M Hexa Core/32GB/512GB NVME/NVidia Quadro P5200 16GB/17.3″ FHD LED/Windows 11Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Xeon E2176M Hexa Core/64GB RAM/512GB NVME/NVidia Quadro P5200 16GB/17.3″ FHD LED/Windows 11Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell Precision Workstation |
| Model | Precision 7730 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Intel Xeon |
| Processor Speed | E-2176 Intel Xeon 2.7GHz With Turbo Boost 4.4GHz (6 Cores) |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 17.3 Inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 64GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 128GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro P5200 with 16GB DDR5 Dedicated |
| Graphics Card Memory | 16GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | No |
| HDMI | Mini Display + HDMI Port |
| VGA Port | No |
| USB3.1 | 3 Ports |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell Precision Workstation |
| Model | Precision 7730 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Intel Xeon |
| Processor Speed | E-2176 Intel Xeon 2.7GHz With Turbo Boost 4.4GHz (6 Cores) |
| Processor Cache | 12MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 17.3 Inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 64GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 128GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia Quadro P5200 with 16GB DDR5 Dedicated |
| Graphics Card Memory | 16GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | No |
| HDMI | Mini Display + HDMI Port |
| VGA Port | No |
| USB3.1 | 3 Ports |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | No |
