Dell Latitude E5580 Core i7 7th Gen Quad Core, 8GB RAM, 256GB SSD, NVidia 2GB, 15.6″ FHD
₨72000₨70000
Intel Core i7 7th Gen/8GB/256GB SSD/NVidia 930MX 2GB/15.6″ FHD LED/Windows 10 Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i7 7th Gen/8GB/256GB SSD/NVidia 930MX 2GB/15.6″ FHD LED/Windows 10 Pro
Dell Latitude E5580 Core i7 price in Pakistan
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor Speed | 7700HQ Core i7 2.8GHz With Turbo Boost 3.8GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 256GB M.2 |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia 930MX |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | Yes |
| USB 3 | 3 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor Speed | 7700HQ Core i7 2.8GHz With Turbo Boost 3.8GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 256GB M.2 |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia 930MX |
| Graphics Card Memory | 2 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | Yes |
| USB 3 | 3 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
