Dell Alienware 17 R3 Core i7 6th Gen With GTX 980M 8GB
₨170000 ₨163000
Dell Alienware 17 R3 – Core i7 6th Gen 6820HQ/16GB/512GB SSD/NVidia GTX 980M 8GB DDR5/17.3″ FHD LED/Windows 10
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Dell Alienware 17 R3 – Core i7 6th Gen 6820HQ/16GB/512GB SSD/NVidia GTX 980M 8GB DDR5/17.3″ FHD LED/Windows 10
• Processor: Intel Core i7-6820HQ 6th Gen. (2.7GHz)
• Ram: 8GB DDR4
• Hard Drive: 512GB SSD
• Display: 17.3″ FHD (1920×1080)
• Graphics: NVIDIA GeForce GTX 980M – 8GB
• Operating System: Windows 10
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Alienware Gaming Series |
| Model | Alienware 17 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 6th Generation |
| Processor Speed | 6820HQ Core i7 2.7GHz upto 3.8GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 17.3 Inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 128GB |
| SSD | 512GB |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia GTX 980M |
| Graphics Card Memory | 8GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 3 | 3 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Multi Colour RGB Backlight Keyboard |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Alienware Gaming Series |
| Model | Alienware 17 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 6th Generation |
| Processor Speed | 6820HQ Core i7 2.7GHz upto 3.8GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 17.3 Inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 128GB |
| SSD | 512GB |
| Hard Disk | Optional upto 2TB |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVidia GTX 980M |
| Graphics Card Memory | 8GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 3 | 3 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Multi Colour RGB Backlight Keyboard |
