Dell Inspiron 7386 Core i5 8th Gen
₨85000
Core i5 8th Gen/8GB/256GB NVME/13.3″ FHD Touch Screen X360 LED/Win 10
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Core i5 8th Gen/8GB/256GB NVME/13.3″ FHD Touch Screen X360 LED/Win 10
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 7386 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8250U Core i5 1.6GHz upto 3.4GHz |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB3.1 | 1 Port |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 7386 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8250U Core i5 1.6GHz upto 3.4GHz |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 13.3 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB3.1 | 1 Port |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
