Dell Latitude 5501 Core i5 9th Gen
₨120000₨110000
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i5 9th Gen 9300H/16GB/512GB SSD/15.6″ HD LED/Win 10 Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Model | Latitude 5501 |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | Three Months Local Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 9th Gen |
| Processor Speed | 9300H Core i5 2.4GHz upto 4.1GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB3.1 | 3 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Model | Latitude 5501 |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | Three Months Local Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 9th Gen |
| Processor Speed | 9300H Core i5 2.4GHz upto 4.1GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® UHD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB3.1 | 3 Ports |
| USB Type C | 1 Port (Thunderbolt™ 3) |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
