HP Pavilion Gaming 15-EC1111AX AMD Ryzen 7
₨178000
Out of stockpeople are viewing this right now
Out of stock
Details
AMD Ryzen 7 4800H 8Core/16GB/512GB SSD/NVidia GTX1650Ti 4GB DDR6/15.6″ FHD IPS LED/Win 10
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP Pavilion |
| Model | Pavilion Gaming 15-EC1111AX |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 1 Year Local and International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Processor Speed | AMD Ryzen™ 7 4800H (2.9 GHz base clock, up to 4.2 GHz max boost clock, 8 MB L3 cache, 8 cores) |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6" diagonal FHD IPS 144Hz anti-glare micro-edge WLED-backlit |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVIDIA® GeForce® GTX 1650 Ti (4 GB GDDR6 dedicated) |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
| USB3.1 | 1 Port |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP Pavilion |
| Model | Pavilion Gaming 15-EC1111AX |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 1 Year Local and International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Processor Speed | AMD Ryzen™ 7 4800H (2.9 GHz base clock, up to 4.2 GHz max boost clock, 8 MB L3 cache, 8 cores) |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6" diagonal FHD IPS 144Hz anti-glare micro-edge WLED-backlit |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 16GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | NVIDIA® GeForce® GTX 1650 Ti (4 GB GDDR6 dedicated) |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| USB 2 | 1 Port |
| USB3.1 | 1 Port |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
