Lenovo Thinkpad T460 Core i5 6th Gen, 8GB, 256GB SSD, 14″ HD LED, Win 10Pro
₨44000
Intel Core i5 6th Gen/8GB DDR4/256GB SSD/14″ HD LED/Win 10 Pro
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i5 6th Gen/8GB DDR4/256GB SSD/14″ HD LED/Win 10 Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad T460 |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 6th Generation |
| Processor Speed | 6300U Core i5 2.4GHz upto 3.0GHz 6th Generation |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 24GB |
| SSD | 256GB M.2 |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 3 | 3 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
OTHER | |
| Other Features | upto 10 Hours Battery Life |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad T460 |
| OS Version | Windows 10 Pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 6th Generation |
| Processor Speed | 6300U Core i5 2.4GHz upto 3.0GHz 6th Generation |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 24GB |
| SSD | 256GB M.2 |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 3 | 3 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
OTHER | |
| Other Features | upto 10 Hours Battery Life |
