Dell Inspiron 5582 Touch Screen
₨86000
Intel Core i5 8th Gen/8GB/256GB SSD/15.6″ FHD X360 Touch Screen LED/Win 10
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Versatile by design

Your power source: With 8th Gen Intel® Quad Core processors and up to 16GB DDR4 memory, you have ample power for all your entertainment, projects and more.
Super storage: With options of up to 2TB HDD, 256GB PCIe NVMe SSD, or the power of both with dual drives, the Inspiron 15 5000 2-in-1 has enough storage to make everything you do fast, smooth and easy.
USB Type-C™ port: The multifunctional port gives expanded peripheral compatibility, while supporting DisplayPort and Power Delivery, and allows you to plug into a variety of configurations and devices with one easy connection.
Everyday extras: Take advantage of Cortana for hands-free everyday commands and an optional fingerprint reader (available on select configurations) on the power button for Windows Hello for logging in with just one touch.
More memory: Your most-used files and apps are available in a flash with optional Intel® Optane™ Memory, making your system faster and smoother. Everyday tasks are twice as responsive with 16GB Intel® Optane™ Memory.
Write on: Use the optional Active Pen2 to draw or take notes in tablet mode.
Beautiful views: The narrow border gives you added screen space for those gorgeous visuals in a compact design, while the Full HD IPS touch display lets you see your screen from a wide range of angles without sacrificing image quality.
Pretty convenient: Your 2-in-1 is more than flexible, more than portable. It’s also made with premium materials, like an aluminum palm rest and a sleek, slim body that looks good in any environment.


your attention—Dell Mobile Connect pairs your iOS or Android smartphone
with your laptop.
Limit disruptions: With Dell Mobile Connect, you get the option to channel
notifications from phone calls, SMS, IMs and other apps right to your laptop. Keep
your focus on a single screen and respond only when it’s convenient for you.
Maintain your privacy: Your phone connects to your PC via Dell Mobile Connect’s
point-to-point, secure connection so your data is never exposed via unsecure
internet connections.
*Dell Mobile Connect is not available on Windows 10 in S mode.
Turn up the heat: From locker rooms to locked cars, we test Inspiron laptops for survival in harsh short-term heat conditions of up to 65°C/149°F.
Everything hinges on it: We test Inspiron laptop hinges to ensure they still feel tight, even after opening and closing the lid 20,000 times.
Keys to success: We test commonly used keys for 10 million keystrokes and touch pad buttons 1 million times with no failure. So go ahead, finish your novel.
Buttoned up: No matter what you set your power and multimedia buttons to do, we’ve tested them all to survive up to 40,000 pushes with no problems.
Twist and turn: Call us excessive, but after twisting an Inspiron laptop’s base and lid more than 25,000 times, we can assure you the parts inside are well protected.
Always a good fit: You’ll probably never need to remove and reinstall your Inspiron’s battery 30 times, but you can rest easy knowing that we’ve tested even that.




| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 5582 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8265U Core i5 1.6GHz upto 3.9GHz |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 256GB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
OTHER | |
| Other Features | Just Like New |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 5582 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 8265U Core i5 1.6GHz upto 3.9GHz |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 256GB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
OTHER | |
| Other Features | Just Like New |
