Dell Latitude 7275 2 in 1 With 4K Display
₨68000
Intel Core M7 6th Gen/8GB/512GB/12.5″ 4K Touch Screen IPS LED/Win 10
people are viewing this right now
Out of stock
Details

Outmaneuver the competition.
Remarkably thin, fully flexible: The Latitude 12 7000 Series is our thinnest and lightest 12.5″ business-class 2-in-1, designed to go wherever work takes you. With an innovative magnetic connection for quick one-handed transitions, it’s always ready to flip into tablet mode at a moment’s notice.
Operating System: Windows 10 Pro.
Complete clarity: Enjoy stunning resolution with the 12.5″ UltraSharp™ 4K UHD display, optimized for intuitive touch interaction.
Built to last: Every Latitude 12 is constructed with premium materials, including magnesium alloy and edge-to-edge Corning® Gorilla® Glass NBT™, and is finished off with soft-touch paint.
A helping hand: Easily interact with your own personal digital assistant, Cortana, equipped with MaxxAudio® Pro by Waves for a natural voice collaborative experience.

Work in perpetual motion.
Excellent execution: Multitask effortlessly with 6th Gen Intel® Core™ M processors and up to 8GB memory.
Link up easily: The Latitude 12’s two Type-C USB ports and multi-card reader allow you to conveniently link and customize your accessories.
Faster and lighter: Industry-leading SSD PCIe storage offers lighter weight storage and up to 4x faster data transfer speeds.
Freedom to roam: Built-in wireless technology with the latest long-range 802.11 ac wireless technology makes it easy to surf, stream and stay connected, while the long battery life allows up to 8 hours of unplugged power.

Secure

Manageable

Reliable

Ports & Slots

Dimensions
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Model | Latitude 7275 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core M7 6th Generation |
| Processor Speed | M7-6Y75 Intel Core m7-6Y75 1.2GHz upto 3.1GHZ |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 12.5 Inch Multi Touch |
| Screen Resolution | 3840*2160 4K IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | LPDDR3 SDRAM 1866MHz (on board) |
| Max Ram | 8GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ Ports |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Latitude |
| Model | Latitude 7275 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core M7 6th Generation |
| Processor Speed | M7-6Y75 Intel Core m7-6Y75 1.2GHz upto 3.1GHZ |
| Processor Cache | 4 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 12.5 Inch Multi Touch |
| Screen Resolution | 3840*2160 4K IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | LPDDR3 SDRAM 1866MHz (on board) |
| Max Ram | 8GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ Ports |
