HP 15-DA0395TU Core i3 7th Gen
₨66000
Intel Core i3 7th Gen/4GB/500GB/Cam/15.6″ HD LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i3 7th Gen/4GB/500GB/Cam/15.6″ HD LED
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP 15 |
| Model | HP 15-DA0395TU |
| OS Version | MS DOS |
| Warranty | 1 Year Local and International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i3 7th Generation |
| Processor Speed | 7020U Core i3 2.3GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB3.1 | 2 Ports |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP 15 |
| Model | HP 15-DA0395TU |
| OS Version | MS DOS |
| Warranty | 1 Year Local and International Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i3 7th Generation |
| Processor Speed | 7020U Core i3 2.3GHz |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 4 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | Multiformat DVD Super Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Yes |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB3.1 | 2 Ports |
