Dell inspiron 5593 Core i7 10th Gen
₨152000
Intel Core i7 10th Gen/8GB/512GB SSD/Nvidia MX230 4GB DDR5/Finger Print/15.6″ FHD LED
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i7 10th Gen/8GB/512GB SSD/Nvidia MX230 4GB DDR5/Finger Print/15.6″ FHD LED
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 5593 |
| OS Version | Ubuntu |
| Warranty | 2 Years Local and International |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 10th Generation |
| Processor Speed | 1065G7 Core i7 1.3GHz upto 3.9GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel UHD 620 + Nvidia MX230 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | HDMI Port |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Dell. Inspiron |
| Model | Inspiron 5593 |
| OS Version | Ubuntu |
| Warranty | 2 Years Local and International |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i7 10th Generation |
| Processor Speed | 1065G7 Core i7 1.3GHz upto 3.9GHz |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 :Full HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 32GB |
| SSD | 512GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Dedicated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel UHD 620 + Nvidia MX230 |
| Graphics Card Memory | 4 GB Dedicated |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Bluetooth | Yes |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | HDMI Port |
| VGA Port | No |
| USB 2 | 1 Port |
| USB3.1 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
