Lenovo Thinkpad X270 Core i5 6th Gen
₨38000
Intel Core i5 6th Gen/8GB/500GB /Cam/12.5″ HD LED/Win 10
people are viewing this right now
Out of stock
Details
Intel Core i5 6th Gen/8GB/500GB/Cam/12.5″ HD LED/Win 10
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad X270 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 6th Generation |
| Processor Speed | 6300U Core i5 2.4GHz upto 3.0GHz 6th Generation |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 12.5 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Display Port |
| VGA Port | No |
| USB 3 | 3 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Lenovo. ThinkPad |
| Model | Thinkpad X270 |
| OS Version | Windows 10 |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | Core i5 6th Generation |
| Processor Speed | 6300U Core i5 2.4GHz upto 3.0GHz 6th Generation |
| Processor Cache | 3 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 12.5 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 HD LED |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 16 GB |
| Hard Disk | 500GB Sata |
| Optical Drive | No Optical Drive |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel HD Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes , N Series |
| Lan | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | Display Port |
| VGA Port | No |
| USB 3 | 3 Ports |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | No |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
