HP EliteBook 755 G5 – AMD Ryzen 5 2500U/8GB/256GB/15.6″ FHD IPS LED/Win 11
₨65000
HP EliteBook 755 G5 – AMD Ryzen 5 2500U/8GB/256GB/15.6″ FHD IPS LED/Win 11Pro
people are viewing this right now
Details
AMD Ryzen 5 2500U /8GB/256GB SSD/15.6″ FHD IPS LED/Windows 11 Pro
| Specifications | — |
|---|
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP. EliteBook |
| Model | Elitebook 755 G5 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Processor Speed | AMD Ryzen 5 2500U 2.0GHz With Turbo Boost 3.4GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | AMD / ATI Graphics |
| Graphics Card Details | AMD Radeon™ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | HDMI Port |
| USB 3 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
OTHER | |
| Other Features | Builtin Privacy Filter |
GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | HP. EliteBook |
| Model | Elitebook 755 G5 |
| OS Version | Windows 11 Pro |
| Warranty | 15 Days Check Warranty |
PROCESSOR | |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Processor Speed | AMD Ryzen 5 2500U 2.0GHz With Turbo Boost 3.4GHz 4 Cores |
| Processor Cache | 6 MB |
DISPLAY | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE | |
| Ram | 8 GB |
| Ram Type | DDR4 |
| Max Ram | 64GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS | |
| Graphics Card | AMD / ATI Graphics |
| Graphics Card Details | AMD Radeon™ Graphics |
| Graphics Card Memory | System Shared |
CONNECTIVITY | |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| HDMI | HDMI Port |
| USB 3 | 2 Ports |
| USB Type C | 1 Port |
KEYBOARD & SECURITY | |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
OTHER | |
| Other Features | Builtin Privacy Filter |
